Třetí kávová vlna

Žil byl kdysi jeden pán. Nebylo to tak úplně kdysi, ale spíše v současné době. Jmenoval se třeba Jan. Pan Jan se označoval za kafaře, jelikož každý den vypil několik šálků kávy. Pracoval jako manažer, denně stihnul několik pracovních schůzek, a to se ví, že k výkonu takového jobu je potřeba pravidelný přísun kofeinu. Doma si připravoval rozpustnou kávu, na schůzkách popíjel kávu z firemního automatu na kávu.  K večeru pravidelně chodíval do kavárny v centru města, kde na pár chvil zapomenul na starosti, popíjel oblíbené cappuccino, a užíval si chvíle samoty a klidu. Jednoho dne, když Jan opět posedával v kavárně a jen tak z dlouhé chvíle listoval časopisem, narazil na článek s názvem Káva je ovoce. Ačkoli se považoval za znalce, který dokáže velmi dobře vyhodnotit, která káva je dobrá a která ne, o tom, že je káva ovoce, nikdy neslyšel. Četl dál a dál, hltal řádky a najednou se dozvěděl mnohem více. Zjistil, ve kterých zemích se káva pěstuje, jak se zpracovává, přepravuje k nám a následně praží. Najednou ho napadlo, že o kávě, o malých hnědých zrnkách, která denně popíjí, ať už v práci nebo v kavárně, neví zhola nic.  Při placení se pak nesměle zeptal obsluhy, co za kávu to tady vlastně pije. Mladý barista odvětil, že dnes si Jan ve svém cappuccinu dopřál kávu z Etiopie, regionu Harar, která je zpracována suchou metodou. Dále přidal nadmořskou výšku, ve které byla vypěstovaná, jméno farmáře, jeho farmy, název pražírny i datum pražení. Když Jan přišel domů, zkoumal obaly od káv, které popíjí doma i v práci. Na nich se ale nic takového nedočetl…

vyberova-kava

Stoupající zájem běžného konzumenta dozvědět se něco o kávě je přirozený. Spoustu lidí zajímá složení, původ i výrobce potravin, které denně kupují. Zajímá je původ a odrůda vína, které po večerech pijí. Totéž tedy chtějí znát i u kávy. Naštěstí jsou tu kavárny, které zachytili principy třetí vlny kávové kultury a my si v nich můžeme dopřát opravdu výborný šálek kávy připravený z kvalitních zrn. Zatímco první kávová vlna vnesla kávu do každého supermarketu i domácnosti, druhá kávová vlna nás seznámila s espressem, třetí vlna jde zase o kus dopředu. Kavárny třetí vlny pracují s výběrovou kávou, o kterou je svědomitě pečováno od pěstování, přes sklizeň, skladování, export a pražení až po její přípravu. Každý článek tohoto řetězce je stejně důležitý. Běžná je spolupráce pražičů a baristů s pěstiteli. Třetí vlna tak posouvá proces přípravy kávy téměř na umění. Krom espressa, na které si snad už všichni zvykli (2. kávová vlna), se v kavárnách káva připravuje i jinými, alternativními metodami (Hario V60, vakuum pot, aeropress, chemex apod.). Nepraží se už tmavě, ale spíše světleji, aby si zachovala ovocnou chuť i kyselost, jinak řečeno svůj unikátní chuťový profil. Univerzální hořkost se z našeho šálku vytrácí a stává se minulostí. Káva nabízí spoustu možností a třetí vlna kávové kultury je toho důkazem.

Lucie

 

About kavovezrno

Jmenuji se Lucie a mým velkým koníčkem je káva, navštěvování kaváren a restaurací, pečení i vaření. Svoji první kavárnu jsem otevřela v roce 2014 v malém městě na Jižní Moravě. Přišla jsem k ní doslova jako slepý k houslím. Bez jakéhokoli očekávání a ambic. Druhou kavárnu jsem začala provozovat o čtyři roky později v Brně. Začínala jsem s půjčkou a nulovými znalostmi z této oblasti. Obě kavárny se nicméně staly úspěšnými a hojně navštěvovanými. Hlavním tématem mého webu je tedy káva a jídlo. Můj blog slouží především jako moje vlastní online kuchařská kniha. Když se mi něco povede, zapíšu si recept, abych se pak k němu mohla příště vrátit. Budu ráda, když se tady budete inspirovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *