Český turek- co je špatně, čím jej nahradit

Levný, rychlý, jednoduchý, mezi lidmi, bohužel, stále oblíbený český turek je nešvarem mnoha Čechů. Přestože máme spoustu možností, jak si připravit lahodný, kvalitní a poctivý šálek kávy, milovníci turka hlásají, že není nic lepšího a bez své silné oblíbené kávy, jejíž pití mnohdy obnáší cezení lógru mezi zuby, se prostě neobejdou. To, že někomu turek zkrátka chutná, ponechejme bez výhrad. Problémem je u něj především to, že je nezdravý. Proč?

  • Co vadí, je především nekvalitní káva, ze které se turek často připravuje. Nejen, že se jedná o kávu podprůměrné kvality s množstvím defektů, ale také o kávu mnohdy hodně starou. Většinou jde o směs arabiky a robusty, případně o 100% robustu (ta má 2x více kofeinu než arabika). Pokud pijete turka připraveného z kávy, kterou koupíte již namletou v sáčku za pár desetikorun, pak si můžete být jisti, že si v hrnku louhujete odpad. Řešení: kupovat čerstvou kávu a těsně před přípravou ji umlet.
  • Jakmile voda dosáhne varu, ihned turka zaléváte? To je také špatně. Vařící voda ničí chuť kávy. Řešení? Zalévejte ho vodou o teplotě okolo 92 stupňů.
  • Velkým problémem je lógr, který je v šálku do té doby, dokud turka nedopijete. V případě zalévání kávy horkou vodou by doba louhování neměla být delší než čtyři minuty. Poté se do výsledné kávy začínají uvolňovat třísloviny, karcinogeny, nadbytečný kofein a další látky, které mají nepříznivý vliv na zdraví člověka. Zabrat dostane především žaludek a játra. Možným řešením je kávu po čtyřech minutách přecedit, nebo jakkoli oddělit lógr od nápoje.

Čím turka nahradit?

  • Výbornou alternativou je příprava kávy ve french pressu. Toto chytré udělátko za pár korun se jednoduše používá, snadno se udržuje a výsledkem je lahodná a zdravá filtrovaná káva. Díky stlačení a přelití výsledného nápoje do sklenice zabráníte delšímu kontaktu s lógrem.

  • Jednoduchou možností, jak nahradit turka, je i tzv. clever dripper. Káva se v tomto případě louhuje přes papírový filtr.
  • Další možností je připravit si pravou tureckou kávu v džezvě, ale to je spíše pro fajnšmekry a pokročilé.

About kavovezrno

Jmenuji se Lucie a mým velkým koníčkem je káva, navštěvování kaváren a restaurací, pečení i vaření. Svoji první kavárnu jsem otevřela v roce 2014 v malém městě na Jižní Moravě. Přišla jsem k ní doslova jako slepý k houslím. Bez jakéhokoli očekávání a ambic. Druhou kavárnu jsem začala provozovat o čtyři roky později v Brně. Začínala jsem s půjčkou a nulovými znalostmi z této oblasti. Obě kavárny se nicméně staly úspěšnými a hojně navštěvovanými. Hlavním tématem mého webu je tedy káva a jídlo. Můj blog slouží především jako moje vlastní online kuchařská kniha. Když se mi něco povede, zapíšu si recept, abych se pak k němu mohla příště vrátit. Budu ráda, když se tady budete inspirovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *