Espresso

Espresso: malý, fascinující a dokonalý nápoj, který zná celý svět. Jak je to možné? Čím je tak zajímavý? Proč je pod drobnohledem takové spousty lidí? V článku s výstižným názvem se zaměříme na to, co je espresso, jak vzniklo a jak se připravuje.

Název espresso

Název je původem z Itálie. V italštině znamená espresso expresní/spěšný. Espresso se připravuje narychlo a Italové říkají, že zákazník má počkat na espresso, ale espresso nikdy nemá čekat na zákazníka (Proč? O tom níže). Češi často používají nesprávnou zkomoleninu presso. Zatímco espresso má jasně dané parametry, presso ani preso neexistuje.

Jak vzniklo espresso?

Vznik espressa je spojen se vznikem prvních espresso strojů. Ty se poprvé objevily v 19. století. Za jejich vynálezem stála potřeba najít možnost, jak zrychlit přípravu kvalitní kávy v kavárnách. Překapávaná a filtrovaná káva byla totiž časově náročnější na přípravu. 19. století bylo stoletím páry, není proto divu, že první espresso stroje fungovaly na principu síly páry. Většinou sice připravovaly kávu rychle, ale pouze pod tlakem okolo 1,5-2 barů. Průlom nastal až tehdy, kdy Achille Gaggia upravil a vylepšil Cremoneseův mechanismus a začal připravovat espresso pod, do té doby neslýchaným tlakem, 8-9 barů.

Náležitosti espressa

Espresso je nápoj o objemu většinou 20-30 ml, připravuje se z 8-16 g. mleté kávy pod tlakem okolo 9 barů. Vytéká z páky 25-30 vteřin. Na jeho povrchu je několikamilimetrová crema/pěna oříškové barvy. Espresso se servíruje v šálcích o objemu 60-80 ml, které dostaly název demi-tasse (půlšálek). Při přípravě espressa je důležité dbát na správnou extrakci, abychom docílili co nejlepší chuti.

espresso

Příprava espressa

Při práci s výběrovou kávou si extrakční poměr nejčastěji určuje sám barista či pražič dle jednotlivých káv, se kterými pracuje. V současné době kavárny často připravují espresso až z 16 g kávy a jeho objem je okolo 35 ml. Italský národní institut kávy určil tyto parametry pro přípravu espressa: 7.2 g kávy, objem 25-35 ml, délka extrakce 20-30 vteřin, tlak 9 barů, teplota vody: 90 stupňů.

Do páky si najemno nameleme kávu. Upěchujeme temperem/pěchovadlem silou okolo 15 kg. Propláchneme hlavu kávovaru spuštěním vody naprázdno, zasekneme páku a necháme espresso vytékat do nahřátého porcelánového silnostěnného hrníčku. Vypneme, jakmile nápoj dosáhne požadované gramáže. Extrakce trvá zhruba 25 vteřin. Espresso ihned servírujeme a také bychom jej měli co nejdříve vypít, než začne ztrácet vůni a plnou chuť.

Espresso je základem pro přípravu dalších kávových nápojů. Vychází z něj např. cappuccino, caffe latte, americano atd.

Lucie

About kavovezrno

Jmenuji se Lucie a mým velkým koníčkem je káva, navštěvování kaváren a restaurací, pečení i vaření. Svoji první kavárnu jsem otevřela v roce 2014 v malém městě na Jižní Moravě. Přišla jsem k ní doslova jako slepý k houslím. Bez jakéhokoli očekávání a ambic. Druhou kavárnu jsem začala provozovat o čtyři roky později v Brně. Začínala jsem s půjčkou a nulovými znalostmi z této oblasti. Obě kavárny se nicméně staly úspěšnými a hojně navštěvovanými. Hlavním tématem mého webu je tedy káva a jídlo. Můj blog slouží především jako moje vlastní online kuchařská kniha. Když se mi něco povede, zapíšu si recept, abych se pak k němu mohla příště vrátit. Budu ráda, když se tady budete inspirovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *