Údržba a čištění profesionálních pákových kávovarů

Kávovar, za předpokladu, že jej používáte denně, je potřeba denně také čistit. Některé části kávovaru vyžadují opravdu denodenní údržbu, jiné stačí vyčistit jednou za určitou dobu. Projdeme si je postupně.

1. Úprava vody

Voda z vodovodního řádu, přestože je pitná, není vhodná pro použití v gastronomii. Je potřeba ji upravit. K tomu lze využít filtr nebo změkčovač. Díky čištění vody získáte vodu vysoké kvality, která je pro přípravu kávy opravdu důležitá. Odstraněním chloru a mechanických nečistot zamezíte tvorbě vodního kamene uvnitř kávovaru, čímž mnohonásobně prodloužíte jeho životnost. Pokud zvolíte místo filtru změkčovač vody, pak počítejte s tím, že je třeba jej pravidelně čistit a to ideálně jednou za 14 dní, minimálně však jednou do měsíce. Záleží na tvrdosti vody z vodovodního řádu, kterou máte k dispozici. K regeneraci změkčovače vody se používá kuchyňská sůl.

2. Jak čistit páky

Páky je třeba čistit každý den. Nejdříve je rozložte. K vyčištění sítka postačí kartáček nebo zdrsněná strana hubky, vnitřek je potřeba vyčistit drátěnkou. Alespoň 2x týdně je nechejte rozložené na díly alespoň půl hodiny ponořené v horké vodě s čističem (detergentem). Po vytažení je důkladně opláchněte a složte dohromady.

3. Hlavy (grouphead)

Sítko v páce vyměníme za slepé sítko (bez dírek). Páku nasadíme do kávovaru a spustíme. Počkáme asi 7 vteřin. Voda koluje uvnitř. Neprotéká, nemá kudy. Poté vypneme a voda vyteče zadním ventilem ven. Zopakujeme 3x. Těsnění v hlavách vyčistíme zasazením páky, uvolněním, zapnutím průtoku vody a pohybováním zleva doprava. Voda protéká přes okraj sítka. Těsnění a sítko v hlavách se čistí ještě kartáčkem, případně navíc hubkou.

4. Tryska

Před každým použitím trysky ji profoukněte. Po použití omyjte hadříkem a opět profoukněte. Občas odšroubujte spodní část trysky a vyčistěte pomocí úzkého kartáčku. Dírky lze protáhnout špejlí. Jednou za čas nechejte trysku ponořenou v čističi (třeba přes noc).

Kromě výše uvedeného je třeba denně pročistit odtok s mřížkou, pravidelně vytírat prostor pro nahřívání hrníčků a vlhkých hadříkem kávovar vyleštit.

Ráno: záleží na vás, zda kávovar na noc vypínáte, nebo jej necháte zapnutý. Zapnutý kávovar přes noc samozřejmě spotřebovává energii. Pokud jej ale vypnete, tak po zapnutí ke svému nahřátí spotřebuje jednorázově také hodně energie. Když jej necháte zapnutý, nemusíte ráno čekat, než se nahřeje. Tak či tak je potřeba jej po ránu uvést do provozu. Puťte na chvíli páru naprázdno, čímž se kávovar odvzdušní. Odpusťte alespoň dvě konvičky horké vody a vylejte ji. První kávu vždy vylejte. Může mít kovovou pachuť a být bez cremy na povrchu.

kávovar

Lucie

About kavovezrno

Jmenuji se Lucie a mým velkým koníčkem je káva, navštěvování kaváren a restaurací, pečení i vaření. Svoji první kavárnu jsem otevřela v roce 2014 v malém městě na Jižní Moravě. Přišla jsem k ní doslova jako slepý k houslím. Bez jakéhokoli očekávání a ambic. Druhou kavárnu jsem začala provozovat o čtyři roky později v Brně. Začínala jsem s půjčkou a nulovými znalostmi z této oblasti. Obě kavárny se nicméně staly úspěšnými a hojně navštěvovanými. Hlavním tématem mého webu je tedy káva a jídlo. Můj blog slouží především jako moje vlastní online kuchařská kniha. Když se mi něco povede, zapíšu si recept, abych se pak k němu mohla příště vrátit. Budu ráda, když se tady budete inspirovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *