Domácí čerstvý sýr neboli domácí lučina

Výroba domácího čerstvého sýru neboli domácí lučiny je velmi jednoduchá a zvládne ji snad každý. Není třeba nic vařit, mixovat ani kupovat speciální ingredience. Bude vám stačit pouze jogurt a smetana. Domácí lučina je skvělá pro děti k namazání na chleba a to hlavně proto, že si sami určíte množství soli, které do ní přidáte. Pro děti ji nemusíte solit vůbec, pro dospělé můžete přidat např. chilli semínka. Pojďme se podívat, jak na to.

Potřebujeme:

  • 1 kg bílého jogurtu
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • plátno nebo bavlněnou utěrku a větší nádobu

Postup:

Jogurt smícháme se smetanou, utěrku přichytíme pomocí provázku k nádobě a nalijeme na ni připravenou směs. Necháme ji zrhuba dvanáct hodin v ledinici okapávat. Poté z utěrky setřeme vzniklou lučinu a můžeme ji dochutit solí, pepřem nebo bylinkami. Je to opravdu takto jednoduché.

Domácí lučina: jogurt se smetanou na utěrce
Domácí lučina na utěrce
Hotová domácí lučina

Na druhé fotografii můžete vidět, že po okrajích byla lučina už hotová, ale uprostřed ještě trochu tekutá. Proto jsem nejprve odebrala do krabičky čerstvý sýr z okrajů a zbytek nechala okapavát ještě několik hodin. Záleží ale na tom, k čemu budete hotový čerstvý sýr používat. K namazání na chleba se hodí, když je lučina hustá, k palačinkám zase může být víc krémová. Tak dobrou chuť a ať se vám také povede!

About kavovezrno

Jmenuji se Lucie a mým velkým koníčkem je káva, navštěvování kaváren a restaurací, pečení i vaření. Svoji první kavárnu jsem otevřela v roce 2014 v malém městě na Jižní Moravě. Přišla jsem k ní doslova jako slepý k houslím. Bez jakéhokoli očekávání a ambic. Druhou kavárnu jsem začala provozovat o čtyři roky později v Brně. Začínala jsem s půjčkou a nulovými znalostmi z této oblasti. Obě kavárny se nicméně staly úspěšnými a hojně navštěvovanými. Hlavním tématem mého webu je tedy káva a jídlo. Můj blog slouží především jako moje vlastní online kuchařská kniha. Když se mi něco povede, zapíšu si recept, abych se pak k němu mohla příště vrátit. Budu ráda, když se tady budete inspirovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *