Domácí makové mléko

Jakmile jednou propadnete kouzlu chuti či výroby rostlinných mlék, není cesty zpět. Výroba vlastního makového mléka není vůbec náročná, vyjde vás levně a výsledek navíc překvapí skvělou chutí. Hotové makové mléko můžete pít jen tak, přidávat jej do smoothie nápojů, do pečení, vaření, do kávy apod. Jeho možnosti využití jsou stejné jako u kravského mléka. Nabíc obsahuje vápník, hořčík, zinek a železo.

Potřebujeme:

  • 100 g mletého máku
  • 600 ml vody (čím kvalitnější, tím lepší)
  • lžíci javorového sirupu nebo medu, rýžového sirupu, melasy apod., aby mělo mléko lahodnější chuť (volitelné)
  • nádobu, mixér, plátno nebo jemný cedník

Postup:

Mák namočíme přes noc do vody. Pokud ne přes noc, nechejte ho namočený alespoň 5-6 hodin. Druhý den přidáme lžíci sladidla a důkladně rozmixujeme. Mixujeme asi tak 4 minuty. Mléko postupně světlá a nahoře se vytváří bublinky, pěna. Nakonec jej přecedíme přes plátno nebo jemný cedník. Já jsem použila cedník, proto mám v mléku malinkaté kousky máku, které podle mě vůbec ničemu nevadí. Záleží ale na vás.

makové mléko

makové mléko

Tip na smoothie s makovým mlékem: Rozmixujte 1,5 dl makového mléka, 1 banán, lžíci arašídového másla, případně doslaďte.

PS: Zkoušela jsem makové mléko také napěnit pod tryskou kávovaru. Pěna nikdy nebude srovnatelná s kravským nebo sójovým mlékem, ale výsledek není vůbec špatný. Takže makové cappuccino, proč ne?

makové mléko

 

 

 

About kavovezrno

Jmenuji se Lucie Zábranská a mým velkým koníčkem je káva a kavárničení. Svoji první kavárnu jsem otevřela v roce 2014 v malém městě na Jižní Moravě. Druhou kavárnu jsem začala provozovat o čtyři roky později v Brně. Začínala jsem s nulovými znalosti této oblasti a s půjčkou. Obě kavárny se staly úspěšnými a hojně navštěvovanými. Na mém webu najdete najdete zkušenosti, které jsem nasbírat za několik let v oboru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *