Domácí slaný karamel

Asi neznám nikoho, kdo by neměl rád karamel. Alespoň jednou za čas si dát dortík s karamelem, karamelovou pralinku nebo jen tak na lžičku trochu slaného karamelu. Nevěřila bych, že je tak jednoduché slaný karamel uvařit a ještě navíc, že se mi podaří hned napoprvé. Co se týče využití, báječně se hodí na palačinky, lívance, do ovesné kaše nebo k plnění makronek. Koho baví cukrařina, tak jistě bude mít další nápady, co se slaným karamelem. Uvedené množství vám vyjde na 500 ml. slaného karamelu. Ke skladování si tedy nachystejte ideálně zavařovací sklenici.

Potřebujeme:

  • 400 g bílého cukru krystal
  • 180 g másla
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • dvě lžičky soli

Postup:

K vaření karamelu použijeme světlý hrnec, aby šlo hezky vidět, jak cukr hnědne. V tmavém hrnci to tolik poznat nejde. Nejdříve tedy do hrnce nasypeme cukr a na mírnějším plameni mícháme a ohříváme. Cukr se nejdřív hrudkovatí a pak se začíná postupně rozpouštět. Musíme stále míchat, abychom jej nepřipálili. Když je cukr rozpuštěný a vznikla nám hezká karamelová hmota, můžeme přidat na kostky nakrájené máslo o pokojové teplotě. Máslo se po přidání okamžitě rozpustí a začne bublat. Musíme pořád míchat. Trvá několik minut, než se máslo spojí s karamelem. Nejdříve se vám bude určitě zdát, že se tak nestane, ale uvidíte, že se po chvíli spojí. Až k tomu dojde, pomalu přilijeme smetanu taktéž pokojové teploty. Pořád mícháme. Až se i smetana spojí s karamelem, můžeme odstavit, vmíchat sůl a nechat vychladnout při pokojové teplotě, případně rovnou nalévat do zavařovacích sklenic.

Na fotografii vidíte, jak jsem slaným karamelem naplnila košíčky.

Tip: slaný karamel můžete darovat svým blízkým. Je to skvělý dárek pro všechny mlsouny. Budete jen potřebovat hezkou zavařovací sklenici v požadované velikosti. Pak stačí víčko ozdobit hezkým provázkem a nebo vymyslet i vlastní etiketu.

Lucie

About kavovezrno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *