Jak odstranit skvrny od kávy

Jelikož káva spolehlivě funguje jako přírodní barvivo, zbavit se skvrn od ní není úplně jednoduché. Když si omylem kávu rozlijete na světlý ubrus, oblečení nebo koberec, může to být docela problém. Existuje ale několik způsobů, jak hnědé skvrny od kávy z látky odstranit.

  1. Je potřeba jednat rychle. Jakmile necháte skvrnu zaschnout, pravděpodobnost, že se vám ji později podaří spolehlivě odstranit, je malá. Dokud je skvrna čerstvá a mokrá, namočte ji do vlažné vody a pokuste se s pomocí hadříku a mýdla (záleží, co máte zrovna k dispozici) jemně odstranit.
  2. K vyčištění přírodních tkanin postačí většinou okamžité namočení do vlažné mýdlové vody. Necháme chvíli odmočit, poté jemně drhneme.
  3. Skvrnu nedrhněte příliš silně, aby se textilie nepoškodila. Pokud ji budete třít a drhnout, mohou se vytvořit žmolky a textilie se poničí.
  4. K čištění nepoužívejte horkou ani teplou vodu. Snažte se skvrnu odstranit pomocí vlažné nebo studené vody. Horká voda způsobí zapuštění skvrny hlouběji do vláken.
  5. K odstranění skvrny od kávy vyzkoušejte citron. Nakapejte na skvrnu několik kapek, nechejte asi deset minut působit, poté namočte a jemně třete. Citron je známý svými čisticími účinky, takže v tomto případě se skvěle hodí.
  6. Do rozprašovače dejte vinný ocet a skvrnu jím postříkejte. Nechejte opět asi deset minut působit, poté vyperte textilii v pračce.
  7. Pokud se vám podařilo kávu rozlét na koberec, pomůže jedlá soda. Na navlhčenou skvrnu nasypejte sodu a nechejte působit několik hodin. Poté sodu vysajte a případně povrch ještě vyčistěte vlhkým hadříkem.
  8. Pokud je skvrna na oblečení po vyčištění i praní stále vyditelná, nedávejte textilii do sušičky. Zkuste ji ještě jednou vyčistit pomocí octu nebo vyzkoušejte bělicí přípravek. Jakmile byste ji dali do sušičky, skvrna zůstane natrvalo.
  9. Na starší skvrny můžee ještě vyzkoušet glycerín a horkou vodu s peroxidem vodíku.

káva

Lucie

About kavovezrno

Jmenuji se Lucie a mým velkým koníčkem je káva, navštěvování kaváren a restaurací, pečení i vaření. Svoji první kavárnu jsem otevřela v roce 2014 v malém městě na Jižní Moravě. Přišla jsem k ní doslova jako slepý k houslím. Bez jakéhokoli očekávání a ambic. Druhou kavárnu jsem začala provozovat o čtyři roky později v Brně. Začínala jsem s půjčkou a nulovými znalostmi z této oblasti. Obě kavárny se nicméně staly úspěšnými a hojně navštěvovanými. Hlavním tématem mého webu je tedy káva a jídlo. Můj blog slouží především jako moje vlastní online kuchařská kniha. Když se mi něco povede, zapíšu si recept, abych se pak k němu mohla příště vrátit. Budu ráda, když se tady budete inspirovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *