Jak se vyznat na pytlíku kávy

Abychom si mohli doma připravit výbornou kávu, prvním krokem je vždy výběr kávy přímo v pražírně nebo ve specializovaném obchodě. Tento článek je o výběrové kávě. To je káva, u které známe odrůdu, víme např. kde byla vypěstována, jakou metodou zpracována, známe datum pražení atd. Její původ je zkrátka transparentní.

Na obalu najdeme tyto informace:

POVINNÉ ÚDAJE (2019)

  • Zda se jedná o zrnkovou nebo mletou kávu
  • Zda se jedná o bezkofeinovou kávu (pouze v případě, že obsah kofeinu v sušině nepřekračuje 0,1%)
  • Identifikace výrobce, dovozce nebo obchodníka
  • Datum minimální trvanlivosti
  • Údaj o množství a způsobu balení
  • Vše musí být uvedeno v českém jazyce

Pokud nejsou uvedeny jiné než povinné údaje, nebude se jednat o výběrovou kávu, ale zpravidla o směs káv pochybného původu. Často firmy nakoupí na burze nejlevnější kávy, smíchají je dohromady a nechají upražit hodně tmavě, aby výsledná chuť byla pouze hořká. Tím  se zamaskují veškeré defekty zrn, které by se v případě šetrného světlejšího pražení projevily.

DALŠÍ ÚDAJE

  • Datum pražení: na tento údaj se zaměřujte. Jedině tak zjistíte, jak starou kávu kupujete. Pravidlo čerstvosti pak říká, že zrnkovou kávu je nejvhodnější spotřebovat do 15 dní. Balíčky kávy často pražírny opatřují jednosměrným ventilem. Plyny, které vznikají uvnitř balení, tak mohou vyjít ven, vzduch se však dovnitř nedostane. Tento způsob udrží kávu déle čerstvou. Většinou je na balení napsáno: Spotřebujte do 90 dnů od data pražení.
  • Stupeň pražení kávy: nejčastěji bývá uváděno, zda je káva pražena světle, středně (medium) nebo tmavě (dark).
  • Země, oblast a příp. region, kde byla káva vypěstovaná
  • Metoda, kterou byla káva zpracována: základní metody jsou honey, promytá (washed), suchá /natural)

Vše si můžeme ukázat na této kávě z Hondurasu, kterou upražila Jizba Luhačovice. Na přední straně balíčku vidíme, odkud káva pochází. Země původu je tedy Honduras a farma, která kávová zrna vypěstovala, se jmenuje El Caffetón.

Na druhé straně balíčku je umístěn jednosměrný ventil, který už jsme zmínili výše. Plyny se tedy mohou dostat z pytlíku ven, dovnitř se ovšem nedostanou. Díky tomu zůstane káva déle čerstvá. Dále vidíme informace o regionu, farmě, farmáři, sklizni, odrůdě, způsobu zpracování a také nadmořskou výšku, ve které dané kávové keře rostou. V případě této kávy je uvedeno i cuppingové score, o kterém se můžete dozvědět více v článku o výběrové kávě pod odkazem.

Velmi důležitá informace je datum pražení. Na našem vzorkovém balíčku je připsána informace, že je káva pražena rok před minimální trvanlivostí.

RADY NA ZÁVĚR

  • kupujte kávu přímo v pražírně nebo specializovaném obchůdku či kavárně
  • vybírejte kávu, která je světleji pražená a můžete si tak užívat její sladkost, kyselost i ovocnost
  • dbejte na čerstvost kávových zrn, kontrolujte datum pražení
  • jednosměrný ventil na balíčku je výhodou, která pomáhá udržet kávová zrna déle čerstvá

Lucie

About kavovezrno

Jmenuji se Lucie a mým velkým koníčkem je káva, navštěvování kaváren a restaurací, pečení i vaření. Svoji první kavárnu jsem otevřela v roce 2014 v malém městě na Jižní Moravě. Přišla jsem k ní doslova jako slepý k houslím. Bez jakéhokoli očekávání a ambic. Druhou kavárnu jsem začala provozovat o čtyři roky později v Brně. Začínala jsem s půjčkou a nulovými znalostmi z této oblasti. Obě kavárny se nicméně staly úspěšnými a hojně navštěvovanými. Hlavním tématem mého webu je tedy káva a jídlo. Můj blog slouží především jako moje vlastní online kuchařská kniha. Když se mi něco povede, zapíšu si recept, abych se pak k němu mohla příště vrátit. Budu ráda, když se tady budete inspirovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *