Pravidlo čerstvosti kávy

Kdy jsou kávová zrna ještě čerstvá a kdy ne? Za jak dlouho spotřebovat namletou kávu? Možná jste si taky někdy kladli některou z těchto otázek. Proto odborník na espresso, Chriss Babbie, vymyslel jednoduchou pomůcku-pravidlo, podle kterého si snadno zapamatujete, jak dlouho vydrží káva čerstvá ve všech jejích základních podobách.

Pravidlo Espresso 15: kdy je káva čerstvá

  • Zelená nepražená kávová zrna: 15 měsíců
  • Upražená zrna: 15 dní
  • Mletá káva: 15 minut
  • Připravené espresso: 15 vteřin

Co z toho plyne? Sesbíraná kávová zrna by měla být vypražena pražírnou do 15 měsíců. Pražená zrna je nejvhodnější spotřebovat do 15 dní, namletá káva je nejlepší prvních 15 minut.

Pokud si kupujete kávu, ať už přímo v pražírně nebo ve specializovaných obchodech, sledujte datum pražení, který bývá uveden na obalu. Pokud víte, že kávu nespotřebujete do 15 dní, kupujte raději menší balení. Když nemáte k dispozici mlýnek a necháváte si kávu namlet přímo v prodejně, používejte vakuové dózy.

coffee-66850_640

Lucka

About kavovezrno

Jmenuji se Lucie a mým velkým koníčkem je káva, navštěvování kaváren a restaurací, pečení i vaření. Svoji první kavárnu jsem otevřela v roce 2014 v malém městě na Jižní Moravě. Přišla jsem k ní doslova jako slepý k houslím. Bez jakéhokoli očekávání a ambic. Druhou kavárnu jsem začala provozovat o čtyři roky později v Brně. Začínala jsem s půjčkou a nulovými znalostmi z této oblasti. Obě kavárny se nicméně staly úspěšnými a hojně navštěvovanými. Hlavním tématem mého webu je tedy káva a jídlo. Můj blog slouží především jako moje vlastní online kuchařská kniha. Když se mi něco povede, zapíšu si recept, abych se pak k němu mohla příště vrátit. Budu ráda, když se tady budete inspirovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *