Proces pražení kávy

Pražení kávy je složitý proces a kdybychom se jím zabývali dopodrobna, museli bychom vydat hodně tlustou publikaci. Proto se podíváme na pražení kávy spíše okrajově se zaměřením na základní informace.

Pražení kávy

Při pražení dochází k působení vysokých teplot na kávová zrna, která mění své chemické složení. Pražení se provádí v pražírně za pomoci různých technických zařízení a pod dohledem odborníka. Chemické reakce probíhající při pražení: škrob se mění na cukr, ten postupně karamelizuje, některé kyseliny vznikají, jiné se odbourávají. Bílkovina se rozkládá na peptidy, uvolňují se éterické a lipidické oleje, což způsobuje typickou vůni a chuť kávy.

pytle kávy

Pražič

Pražení kávy je doslova umění, které si žádá bohaté vědomosti i zkušenosti. Každá káva totiž vyžaduje jiný stupneň pražení, může mít jiný obsah vlkosti atd., což olivňuje průběh pražení. Pražič většinou upraží v malé pražičce menší vzorek kávy na různé stupně, potom jej degustuje a vybere chuťově nejlepší. Hledá ke každé kávě nejlepší pražicí profil (křivka- postup teploty a času). Během pražení je celý proces hlídán počítačem, ale pražičem také. Může např. regulovat teplotu, množství vzduchu, rychlost točení bubnu nebo délku pražení.

Pražička

Kávová zrna se sypou do velkých bubnů pražičky, kde se stále otáčí a působí na ně teplota 200 až 300 stupňů Celsia. Exisují různé velikosti pražiček. Do některých se vejde do deseti kilogramů kávy, do jiných i stovky kilogramů. Kávové zrno při procesu pražení ztratí až 20% své původní hmotnosti, změní se jeho barva (různé odstíny hnědé). Teplota a délka pražení záleží na požadavcích na chuť kávy.

pražení kávy

Upražená zrna se chladí studeným vzduchem, pak se třídí a vybírají se nedopražená zrna. Do dvou dní by se pak měla upražená káva zabalit, protože je náchylná k pohlcování okolních pachů.

Stupně pražení

Kávu lze upražit na různé stupně pražení. Zrna mohou být světle pražená, středně pražená, tmavě pražená nebo zcela upražená. Každá odrůda kávy může chuťově vyniknout při jiném stupni pražení. Platí ale, že čím tmavěji je káva upražená, tím víc ztrácí na zrna na kvalitě. Čeští zákazníci kaváren (snad po vzoru Italů) dávají přednost spíše zcela upražené kávě a z ní připravenému espressu. Taková káva již nemá aciditu, převládá hořkost. Američané mají zase raději světle praženou překapávanou kávu.

Lucie

About kavovezrno

Jmenuji se Lucie a mým velkým koníčkem je káva, navštěvování kaváren a restaurací, pečení i vaření. Svoji první kavárnu jsem otevřela v roce 2014 v malém městě na Jižní Moravě. Přišla jsem k ní doslova jako slepý k houslím. Bez jakéhokoli očekávání a ambic. Druhou kavárnu jsem začala provozovat o čtyři roky později v Brně. Začínala jsem s půjčkou a nulovými znalostmi z této oblasti. Obě kavárny se nicméně staly úspěšnými a hojně navštěvovanými. Hlavním tématem mého webu je tedy káva a jídlo. Můj blog slouží především jako moje vlastní online kuchařská kniha. Když se mi něco povede, zapíšu si recept, abych se pak k němu mohla příště vrátit. Budu ráda, když se tady budete inspirovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *