Rýmovník (latinsky Plectranthus argentatus) je rostlina nenáročná na pěstování pocházející z Austrálie. Pěstuje se běžně jako pokojová rostlina a přes léto klidně i jako balkónová. Zvládne se o ni postarat takřka každý. Krom toho, že hezky vypadá, má spoustu jiných benefitů. Vzhledem rýmovník může připomínat hluchavku. Má tlusté listy a velmi výraznou, příjemnou vůni připomínající mentol. Pokud vezmete do ruky jeden list, jemně ho promnete a přivoníte k němu, hezky vám protáhne nos.
Jak rýmovník pěstovat
Rýmovník je opravdu nenáročný a roste v podstatě sám a rychle. Stačí, když ho umístíte na světlejší místo blízko okna, nebo přímo na parapet, kam ale nesvítí ostré slunce, které by mohlo rostlinu spálit. Nedělá mu dobře ani průvan. Vyžaduje spíše mírnější zálivku. V zimě ho nevystavujte mrazu nebo příliš nízkým teplotám a omezte zálivku na minimum. Mít rýmovník na parapetu u okna, které přes léto necháváte v noci otevřené, má výhodu. Odpuzuje totiž komáry. Pravidelně bychom jej měli zastřihovat do kulata, abychom ho udržovali hezky košatý.
Jak rýmovník množit
Část stonku s alespoň jedním listem vložíme do sklenice s vodou. Za pár dní by se měly začít objevovat malé kořeny. Zhruba po měsíci je rostlina připravena k zasazení do půdy. Používáme běžný zahradní substrát, klidně i s přidáním písku.
Jak využít rýmovník
- Z rýmovníku si velmi snadno připravíte výluh- čaj, který má příjemnou chuť. Stačí utrhnout několik listů, opláchnout je, natrhat na drobnější kusy, aby se lépe uvolnila šťáva z listů, a zalét horkou vodou. Louhujeme asi deset minut a čaj je hotový. Tento čaj můžete pít nejen při nachlazený, rýmě a bolesti v krku.
- Rýmovník se odsvědčuje i jako pomocník při rýmě. Šťávu z listu, kterou získáte jeho rozlomením, si můžete namazat pod nos. Někdo si dokonce vkládá kousek lístku do nosní dírky. Odvar z listů rýmovníku lze použít do aromalampy a nechat si tak hezky provonět byt.
- Sirup z rýmovníku připravíte tak, že použijete na půl litru vody a 400 g curku minimálně dvacet listů rýmovníku. Vše stačí povařit několik minut, nechat odstát, přecedit a přidat citronovou šťávu dle chuti.
- Šťávu z listů rýmovníku lze využít při štípnutí hmyzem nebo poranění kůže po holení. Stačí potřít postižené místo.
- Z rýmovníku připravujeme také přírodní repelent. Jeho vůně je výrazná, pronikavá a odpuzuje hmyz. K přípravě domácího repelentu budete potřebovat 4 hrsti listů z rýmovníku, půl litru horké vody a lžíci bílého vinného octu. Do horké vody vložíme listy a necháme louhovat, dokud odvar nevychladne. Nakonec přidáme vinný ocet a zcedíme. Tento přírodní repelent skladujeme v lednici. Pokud se chystáte do přírody, nastříkejte jej ideálně na nohy a ruce.
Tip: Není úplně jednoduché rýmovník sehnat v obchodě. Z internetového obchodu vám ho zase nikdo nepošle v zimě, kdy by mohl zmrznout. Nejjednodušší je zeptat se známých. Určitě tuto rostlinu někdo doma má a rád vám daruje i několik lodyh s lístky.
Lucie