Vacuum pot

Jednou z možností přípravy filtrované kávy je použití přístroje s názvem Vacuum pot (siphon brewer). Možná vypadá na první pohled jako součást výbavy laboratoře, ale nenechejte se zmást. Lze v něm připravit opravdu výbornou kávu a celý proces vypadá efektivně.

Vacuum pot je tvořen dvěma skleněnými nádobami z varného skla, které jsou spojeny trubicí s filtrem. Fitr může mít buď skleněný (není potřeba jej vyměňovat), nebo lze použít papírový či látkový. Vacuum pot funguje na principu roztažnosti plynů, přetlaku a podtlaku. Kromě Vacuum potu budete pro přípravu kávy potřebovat i lihový nebo propanbutanový hořák.

Nejznámější jsou vacuum poty firmy Hario, které seženete od 1800 kč i s hořákem. Výhodou je, že pokud se vám některá část rozbije, můžete si koupit náhradní díl. K přípravě kávy ve vacuum potu budete ještě dále potřebovat mlýnek na kávu a stopky (stačí hodinky). Jak připravit kávu ve vacuum potu?

Postup:

  • Spodní nádobu naplníme téměř celou vodou. Postavíme ji nad kahan
  • Po chvíli je voda vytlačena ze spodní baňky trubicí do horní nádoby. Ve spodní nádobě vzniká vakuum
  • Jakmile se všechna voda dostane do horní nádoby, přisypeme umletou kávu na středně hrubo (60 g kávy/1 l vody)
  • Kávu louhujeme 1-2 minuty a mícháme dřevěnou hůlkou, aby byla rovnoměrně namočená
  • Vypneme ohřev vody (kahan) a vylouhovaná káva začíná přefiltrovávat do spodní nádoby

vacuum pot

Lucie

About kavovezrno

Jmenuji se Lucie a mým velkým koníčkem je káva, navštěvování kaváren a restaurací, pečení i vaření. Svoji první kavárnu jsem otevřela v roce 2014 v malém městě na Jižní Moravě. Přišla jsem k ní doslova jako slepý k houslím. Bez jakéhokoli očekávání a ambic. Druhou kavárnu jsem začala provozovat o čtyři roky později v Brně. Začínala jsem s půjčkou a nulovými znalostmi z této oblasti. Obě kavárny se nicméně staly úspěšnými a hojně navštěvovanými. Hlavním tématem mého webu je tedy káva a jídlo. Můj blog slouží především jako moje vlastní online kuchařská kniha. Když se mi něco povede, zapíšu si recept, abych se pak k němu mohla příště vrátit. Budu ráda, když se tady budete inspirovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *